Германија плати околу милијарда евра за американските трупи


Германија ги наплаќа трошоците за враќањето на туристите на почетокот на пандемијата - МИА

Берлин, 6 јули 2020 () – Германија, во изминатите десет години, плати околу една милијарда евра за стационирање на американската армија на нејзината територија, а Соединетите Американски Држави, чиј претседател Доналд Трамп најави повлекување на 9.500 војници, плаќаат многу повеќе.

Две третини од тие трошоци, односно 648,5 милиони евра, се за мерки за изградба на инфраструктура, а 333,9 милиони евра за таканаречените последици од одбраната, кои вклучуваат штета предизвикана од стареењето на американските војници и враќањето на американските инвестиции во поранешни бази.

Овие податоци произлегуваат од одговорот на Министерството за финансии на прашањето на пратеничката на Левица, Бригита Фрајхолд.

Сепак, САД имаат многу поголеми трошоци за стационирање на својата армија во Германија.

Министерството за одбрана на САД ги проценува трошоците за оваа година на околу 8.125 милијарди долари, што е за 61 пат повеќе од 132,4 милиони евра, колку што Германија издвои за овие цели минатата година.

Сепак, американската војска има огромни предности во однос на базите во Германија, затоа што преку нив ги обезбедува војниците, на пример, во мисиите во Ирак и Авганистан.

Во моментов, околу 35.000 американски војници се стационирани во Германија.

 

 


Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент - МИА
Вести

Нови 141 случаи со КОВИД-19, оздравени 161 и еден починат пациент

Скопје, 11 август 2020 () – Министерството за здравство денеска регистрира 141 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1.885 тестирања, како и 161 оздравени и еден починат пациент. Во последните 24 часа, како што соопшти […]

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*