„Гардијан“ ќе отпушти до 180 вработени поради економскиот шок од пандемијата


„Гардијан“ ќе отпушти до 180 вработени поради економскиот шок од пандемијата - МИА

Лондон, 15 јули () – Британски „Гардијан“ ќе отпушти до 180 вработени поради економскиот шок од пандемијата на новиот коронавирус.

Преструктуирањето може да влијае на 110 места во одделите за продажба, рекламирање и маркетинг и 70 во редакцијата, пишува весникот на својата веб-страница. Според главната уредничка Кетрин Вајнер и извршниот директор на Гардијан Медиа Груп, Анет Томас, пандемијата довела до пад на приходите на публикацијата.

„Гардијан“ е уште еден британски медиуми, што почна да се реструктуира поради пандемијата, што доведе до пад на приходите од рекламирање и физичка продажба.

Во јануари, Би-Би-Си објави дека ќе отпушти 450 вработени како дел од планот за реструктуирање, кој беше запрен за време на епидемијата. Медиумот го потврди планот и најави дека ќе бидат укинати уште 70 работни места поради „влошената финансиска состојба“.


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 113 случаи со Ковид-19, шест починати, 259 оздравени пациенти

Скопје, 6 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-23, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-1, Битола-7, Охрид-6, Гостивар-15, Кочани-2, Пробиштип-1, Демир […]

Многу опции за парламентарно мнозинство и нова влада, пролонгирањето неповолно за ЕУ-интеграцијата - МИА
Вести

Течат разговорите за формирање нова влада, засега ништо официјално

Скопје, 6 август 2020 () – Разговорите за формирање нова влада меѓу партиите течат, но засега се уште никој официјално не се изјасни дали постигнал договор. И претседателот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на […]

Во Србија седум лица починаа, а регистрирани се 296 новозаболени од Ковид-19 - МИА
Вести

Во земјава 3557 активни случаи со Ковид-19, во светот на секои 15 секунди по еден човек умира од коронавирусот

Скопје, 6 август 2020 () – Во моментов во земјава се активни 3557 случаи на заразени со Ковид-19. Од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 11289 случаи на заболени лица, се излекуваа 7221 лица, а […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*