Француски свештеници ги кршат мерките за црквите да останат отворени
Свештеници од Лил ги отфрлаат ограничувањата што француската влада ги наметна поради пандемијата на коронавирус дозволувајќи истовремено повеќе од 30 верници во нивните цркви, пренесува „20 Минуте“.

Архиепископот во Лил, Лоран Улрих, зборуваше против ограничувањата на владата, нарекувајќи ги произволни, дискриминирачки и нереални и им рече на свештениците да ги примаат сите верници во нивните цркви.

Вчера, непосредно пред мисата во катедралата Нотр-Дам де ла Треј, отец Бруно Мари ја коментираше ситуацијата, велејќи:

„Ние не сме одметници, само се обидуваме да бидеме интелигентни. Монсињор Улрих ни рече да сториме што можеме во однос на санитарните мерки“.

Отец Мари рече дека тој и неговите колеги внеле повеќе групи од по 30 луѓе во црквата, во која собира околу 1.200 луѓе.

„Ние се организираме најдобро што можеме, земајќи ги предвид ранливите луѓе. Разбираме дека владата е насочена кон економијата. Луѓето мораат да живеат. Но, црквите се места за утеха што им се потребни на луѓето во моментов “, рече тој.

За време на викендот, Францускиот државен совет, највисокиот административен суд во Франција, ѝ наложи на владата да ги преиспита ограничувањата за црквите во рок од три дена, откако тврдеше дека тие се непропорционални.

„Ако некои установи останат отворени за јавноста, како што се кината или театрите, а местата за богослужба се затворени, активностите што се вршат таму не се од иста природа, а основните слободи што се во прашање не се исти,” рече Државниот совет, рационализирајќи дека слободата на обожавање има поинаков статус и бара посебна заштита според законот.

Наредбата на Државниот совет доаѓа по неколкуте протести на почетокот на ноември од страна на христијаните пред црквите низ целата земја откако владата на претседателот Емануел Макрон го воведе ограничувањето од 30 верници.

Стотици демонстранти се собраа во различни градови, вклучувајќи дури 600 во Версај и 400 во Нант за еден викенд.

„Ние ги следиме протоколите, колку што знам нема избувнато зараза во црквите. Ние сакаме да го користиме нашето право на миса. Ова е прашање на слобода на вероисповед “, рече еден демонстрант.