Француски анестезиолог обвинет за смрт на девет лица


Анестезиолог од францускиот град Безансон е осомничен за труење на пациенти за време на операција со цел да предизвика застој на срцето, по што ги враќал од работ на смртта, а обвинителството тврди дека во девет наврати не успеал во својот план и дека луѓето починале.

Истражителите пронашле докази, кои го поврзуваат 47-годишниот лекар Фредерик Печиер со 24 од 66 инциденти, кои се случиле за време на хируршки зафати на клиниката во кој работел, изјави вчера обвинителот од Безансон, Итиен Монтух.

– Печиер се појавува како заеднички именител за овие несреќни и сериозни случувања, кои, се чини, дека се поврзани со акутен конфликт со другите анестезиолози и хирурзи во клиниката во Сејнт Винсент, изјавиМонтух.

Тој додаде дека лекарот е осомничен за вбризгување на смртоносна доза калиум хлорид или анестетик за бенигна операција.

Печиер негираше каква било злоупотреба, но обвинителството побара негово притворање до судењето на кое би можел да се соочи со доживотен затвор.


Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]