Фејсбук го суспендира „четботот“ на Нетанјаху поради говор на омраза

Фејсбук денеска објави суспензија на „четботот“ на официјалниот налог на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху поради кршење на регулативите за говор на омраза.

Таквата мерка беше поттикната од пораката во неговата кампања која предупредува дека израелските политичари Арапи „сакаат да не уништат сите“.

Според портпаролот на Фејсбук, „четботот“ бил привремено суспендиран на 24 часа. Тој најави дека ќе се преземе акција против евентуално идно кршење на политиката на компанијата.

Вести

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела […]

Вести

Сириската војска влезе во Рака и поставува набљудувачки места

Група сириски војници влезе во градот Рака и започна со поставување набљудувачки места, објавија локалните медиуми. Веста дојде само неколку дена откако курдските сили, кои го зазедоа градот од Исламската држава, склучија договор со сириската […]

Вести

Судењето за насилствата пред Општина Центар продолжува на 18 ноември

Судењето за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година продолжува на 18 ноември откако денеска постапката почна одново поради истек на 90 дена од одржување на последното рочиште. За следното рочиште повикан е како […]