Федералните власти во САД повлекуваат една милијарда долари од проект за железница во КалифорнијаВладата на американскиот претседател Доналд Трамп повлекува федерално финансирање од околу една милијарда долари за проект за железница со брзи возови во Калифорнија.

Федералните власти нагласуваат дека нема да и ги достават парите на Калифорнија бидејќи државата не почитувала барања за финансирање и е откажана оригиналната визија за воз меѓу Лос Анџелес и Сан франциско.

Вашингтон се обидува да ги принуди властите во Калифорнија да вратат и други 2,5 милијарди долари. Американски медиуми јавија дека федералната финансиска поддршка е исклучително важна и повлекувањето може да значи крај за проектот.


Вести

Европските земји ги враќаат строгите епидемилошки мерки

– Голем број европски земји соопштија дека по зголемувањето на бројот на новозаразени, ќе воведат нови мерки за борба против ширењето на коронавирусот, што ќе вклучува ограничување на патувањето, порано затворање на барови и ресторани […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.003.405 пациенти, а оздравеле 24.688.610 луѓе. – Во изминатите 24 часа во Косово се забележани три […]

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]