Фаучи е против прераното одобрение на вакцината против Ковид-19 во САД


Фаучи: Првиот бран од коронавирусот се уште трае и нема да одам на првиот предизборен митинг на Трамп во Тулса - МИА

Вашингтон, 25 август 2020 () – Главниот американски епидемиолог, Ентони Фаучи, изјави дека се противи на раното одобрување на вакцина против коронавирусот и истакна дека вакцината не смее да биде одобрена се додека не се докаже дека е безбедна и ефикасна.

Фаучи ова го кажа откако два извора за Си-Ен-Ен изјавиле дека Белата куќа ја разгледува можноста за рано одобрување за итна употреба на вакцината, пред да се завршат последните тестирања.

Во меѓувреме, Микаел Капуто од Министерството за здравство негираше дека САД од политички причини вложуваат голем напор за забрзување на развојот на вакцината.

-Една работа што не сакате да се случи е тоа вакцината да биде одобрена пред да знаете колку е ефикасна, рече Фаучи за британските медиуми.

 


Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*