Европскиот суд за човекови права  ја осуди Франција поради протерувањето на две деца од Мајот на Коморите


Европскиот суд за човекови права  ја осуди Франција поради протерувањето на две деца од Мајот на Коморите - МИА

Стразбур,25 јуни 2020 () –  Европскиот суд за човекови права од Стразбур ја осуди Франција поради административен, а потоа и „експедитивно враќање“ на Коморите на две деца од 3 и 5 години кои влегоа нелегално во Мајот, јави дописникот на .

Овие две деца биле „сместени во административен притвор заедно со возрасни (…) и експедитивно биле испратени до Коморите“, што „можело само да создаде ситуација на стрес и вознемиреност и да има особено трауматично последици за нивната психа “, оцени судот со седиште во Стразбур.

Коморите се соседен остров на францускиот прекуокеански департман (остров) Мајот, кои заедно се дел од Коморските острови во широчината на источниот африкански брег. 


Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*