ЕУ со ограничувања за високоризичните доставувачи на 5G опрема– Членките на Европската унија можат да ги ограничат или исклучат високоризичните снабдувачите со 5G опрема од главните делови на нивните телекомуникациски мрежи, покажуваат новите упатства на ЕУ.

Необврзувачките препораки наведени во документ на ЕУ, се дел од пакетот мерки за решавање на ризиците од кибер-безбедност на национално и на ниво на ЕУ, особено во врска со загриженоста за Хуавеи, иако не е идентификувано во упатствата – ниту која било земја или компанија.

Упатството со насоки што е утврдено од земјите-членки на ЕУ, предупредува на ризик од мешање на трета земја во синџирот на снабдување со технологија за 5G, како и за ризик од зависност од само еден снабдувач, за да се оправда преземањето на таква тврда линија.

Земјите на ЕУ треба да го проценат профилот на снабдувачот од аспект за ризик на национално или на ниво на ЕУ и да наметнат ограничувања на добавувачите со висок ризик, вклучувајќи ги и неопходните исклучувања за ефикасно намалување на ризиците за клучниот имот, се наведува во документот.


Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк” - МИА
Вести

Гордана Јанкуловска упатена во КПУ-Идризово за случајот „Тенк”

Скопје, 28 септември 2020 () – Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, е упатена во КПУ – Идризово, за издржување на казната затвор од четири години како осудена во предметот „Тенк”, потврдуват за од […]

Вести

Адвокатите бараат ослободителна пресуда за Јанакиески за „Насилство во Центар“

– Адвокатите на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески денеска во завршни зборови за предметот „Насилство во Центар“ побараа тој да биде ослободен од обвинение. Адвокат Димитар Дангов побара Обвинителството да го повлече […]

Бизнис и економија

Цената на горивата останува иста

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат на исто ниво како минатата […]