ЕУ се закани со 12 милијарди долари царини врз американски производи

Трговската војна меѓу САД и ЕУ не стивнува целосно, па овој пат ЕУ се закани со царини поради американските субвенции за „Боинг“, јави дописничката на МИА од Брисел.

Европската комисија денеска го објави списокот на производи за кои е подготвена да воведе нови царини, како одговор на мерките на помош кои САД му ги дава на гигантот „Боинг“, кој е најголем конкурент на европскиот авиопроизводител „Ербас“.

Списокот на производи кои би можеле да бидат цел на царини од европска страна одат од кечапот до автомобилски делови, замрзнат лосос, видео игри или пак торби и чанти. ЕУ смета дека приходите од овие царини се еднакви на претрпената штета поради субвенциите за „Боинг“.

До 31 мај ќе се одржи јавна консултации со сите засегнати страни, по што ќе биде донесена одлука дали ќе стапат на сила овие европски контра – мерки.

Еврокомесарката за трговија Сесилија Малмстром порача дека ЕК е принудена на ваков чекор за да ги „одбрани еднаквите правила на игра“ во меѓународната трговија, но истакна дека ЕУ не сака ескалација на тензиите и останува отворена за дијалог.

Најавата на ЕУ доаѓа по онаа на американскиот претседател Доналд Трамп, кој исто така најави царини за европски производи поради субвенциите на Унијата за „Ербас“.
„Ербас“ и „Боинг“ со години водат трговски спор и се обвинуваат взаемно за нелегална државна помош.

Паралелно на ова, САД лани ги зголемија царините за увоз на челик и алуминиум, мерка која силно ги погоди европските производители. Брисел и Вашингтон се обидуваат да изнајдат излез од оваа криза, преку нов ограничен трговски договор.


Вести

Демократски дебати неделава во САД – прва предигра за изборите во 2020 година

Пред милиони Американци неделава на првите демократски дебати ќе се појават на едно место речиси дваесетмина кандидати во трка за номинирање претстедателски кандидат од Демократската партија на изборите следната година. Иако застапуваат различна идеологија – […]

Вести

Прифатено барањето на Јанкулоска за одложување на затворската казна за „Тенк“

На поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и е прифатено барањето да и се одложи четиригодишната затворска казна за случајот „Тенк“. Како што соопшти денеска Основниот кривичен суд – Скопје, извршувањето на казната се одложува се […]

Вести

Заменик-министерот за образование Петар Атанасов поднесе оставка

Заменик-министерот за образование и наука Петар Атанасов на својот фејсбук-профил во отворено писмо до премиеот Зоран Заев и до јавноста соопшти дека поднесува оставка од функцијата. Како што вели, неговата позиција станува „неодржлива и неефективна“ […]