ЕУ и Јапонија потпишаа историски трговски договор

– Токио и Брисел денеска потпишаа трговски договор кој треба да ги укине речиси сите царини помеѓу двата блока. Овој Економски договор за партнерство е најголемиот трговска спогодба во историјата на ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел.

Трговските бариери помеѓу двата блока, според студиите, досега ги чинеле двете страни околу една милијарда евра годишно. Овој договор засега 600 милиони луѓе и третина од глобалниот бруто домашен производ.

Преговорите помеѓу ЕУ и Јапонија почнаа пред четири години, а треба да стапи во сила кон крајот на идната година.

Овој „историски“ чекор, како што го нарекоа двете страни, е и можност да им се одговори на последните протекционистички мерки на новата американска администрација.

– Со давањето целосен ефект на овој договор, ЕУ и Јапонија испраќаат силна порака за промовирање на слободна и фер трговија заснована на правила и против протекционизмот, се наведува во заедничкото соопштение на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и јапонскиот премиер, Шинѕо Абе.

Исто така во соопштението се посочува дека Економскиот договор за партнерство му ја покажува на светот цврстата политичка волја на ЕУ и Јапонија да продолжат високо да го веат знамето на слободната трговија и моќно да продолжат да ја унапредуваат слободната трговија.

Конкретно се очекува да паднат цените на европските производи во Јапонија и обратно, на пример европското свинско месо, европското вино и сирење во Јапонија, додека пак европските потрошувачи ќе имаат пристап до поевтина јапонска риба и чај, благодарение на оваа спогодба. Двете страни се надеваат дека интензивирањето на економските врски помеѓу двата блока ќе донесе поголем економски раст и ќе отвори работни места.

Loading…

Вести

Зелените партии со најголеми изборни победи во Западна Европа викендов

Ви трите изборни циклуси кои се одржаа викендов во три западноевропски земји, најголеми победи однесоа Зелените партии: изборите во Баварија, парламентарните избори во Луксембург и локалните избори во Белгија. Демохристијанската ЦСУ, коалицискиот партнер на Ангела […]

Бизнис

Меѓународна конференција InnoDays – Иновации

Меѓународна конференција InnoDays – Иновации, контекст, соработка и капацитети во Балканско Медитеранската област ќе се одржи денеска во Скопје. Конференцијата е дел од проектот InoPlatform финансиран од Европската Унија и се имплементира во пет земји од Балканско-Медитеранската  област. Носител на проектот е Центарот за управување […]

Вести

Нови рочишта за „Тревник“ и „Т.Н.Т.“

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тревник“  и „Т.Н.Т“. Во случајот „Тревник“ обвинети се Драган Павловиќ – Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан за бесправна градба на три […]

Вести

Џонсон до Меј: Дојде време да им се спротивставиш на насилниците во ЕУ

Велика Британија треба да им се спротивстави на насилниците во ЕУ и да изврши притисок да се постигне договор за слободна трговија, порача поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон. На тој начин Џонсон дополнително […]

Балкан

Пo еден лекар дневно го напуша Косово

Лекарската комора на Косово, Синдикатот на здравство и косовските пратеници изразија загриженост поради фактот дека околу 90 лекари во последните три месеци го напиштиле Косово, како и поради тоа што таа појава добива се пошироки […]

Вести

Синодот на РПЦ заседава во Минск и бара одговор за Вселенската патријаршија

Синодот на Руската православна црква што ќе заседава денеска во Минск, одлучува за одговор кон Вселенската патријаршија. За првпат во историјата, Синодот на Руската православна црква денеска ќе заседава во главниот град на Белорусија, Минск […]

Интересно

Во својата прва улога Бред Пит глумеше син на Милена Дравиќ

Својата прва улога во професионалната кариера Бред Пит ја оствари во црногорскиот филм „Темната страна на сонцето”, во кој глумеше заедно со Милена Дравиќ. Српската глумица почина викендов на 79-годишна возраст и зад неа остави […]

Бизнис

Њујорк: Шише вино продадено за рекордни 558.000 долари

Шише вино „Romanee-Conti“ од 1945 година е продадено на аукција на Сотбис во Њујорк за рекордни 558.000 долари, што претставува нов светски рекорд. Крајната цена е 17 пати повисока од  првичната понуда од 32.000 долари, […]

Интересно

Дали Гаврило Принцип и денес би пукал?

Дојче Веле – Бон 14 октомври 2018 Генезата на Големата војна најмногу зборува за несовршенството на човековата природа. Чудовишната војна се роди од апсурдна низа настани, од победа на ирационалноста над разумот. Дали младиот Србин […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*