Естонија сака еднострано да го укине безвизниот режим за Украинците

Естонскиот министер за внатрешни работи Март Хелме нареди покренување правна истрага за тоа дали таа балтичка држава може еднострано да го отстрани безвизниот режим кој ЕУ го одобри на украинските државјани.

Шефот на националистичката Естонска конзервативна партија Хелме, изјави дека во неговата земја доаѓаат Украинци поради нејзината географска положа и историско наследство.

Оценувајќи дека Естонија е под притисок на миграцијата од исток, Хелме ја обвини шемата за укинување визи за ЕУ од 2017 година, нарекувајќи ја „тројански коњ“.

Вести

За Макрон прерано е за преговори, Меркел се надева на компромис

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека Северна Македонија и Албанија треба уште малку да се стрпат пред да добијат одобрение за почеток на преговори со ЕУ. На заедничката прес – конференција со германската канцеларка Ангела […]

Вести

Сириската војска влезе во Рака и поставува набљудувачки места

Група сириски војници влезе во градот Рака и започна со поставување набљудувачки места, објавија локалните медиуми. Веста дојде само неколку дена откако курдските сили, кои го зазедоа градот од Исламската држава, склучија договор со сириската […]

Вести

Судењето за насилствата пред Општина Центар продолжува на 18 ноември

Судењето за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година продолжува на 18 ноември откако денеска постапката почна одново поради истек на 90 дена од одржување на последното рочиште. За следното рочиште повикан е како […]