Естонија и понатаму без премиер

Парламентот на Естонија денеска гласаше против предлогот лидерката на Реформската партија Каје Калас да биде премиерка, така што преседателката Керсти Каљулаид сега ќе му понуди мандат на лидерот на партијата Центар, Јуриј Ратас.

Калас доби 45 гласови, но за формирање на влада потребни се 51 глас.

Реформската партија доби најмногу гласови на општите избори на 3 март, но поранешниот премиер Ратас го блокира преземањето на власт од страна на Калас, формирајќи коалиција со конзервативната партија Татковина и ултрадесничарската ЕКРЕ група, кои заедно имаат мнозинство во Парламентот.

Претседателката на Естонија, Каљулаид треба да предложи нов мандатар во рок од седум дена.


Вести

За победа во прв круг потребни 904.066 гласови, во вториот 723.253

Денеска се одржува првиот круг од претседателските избори. На изборите право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу тројца кандидати Блерим Река, Гордана Силјановска-Давкова и Стево Пендаровски. Во првиот круг победник може да […]

Вести

Отворена телефонска линија кај Омбудсманот за пријавување повреди на избирачко право

Граѓаните денеска на денот на одржувањето на првиот круг од Претседателските избори 2019, и предвремените избори за градоначалник за општините Охрид, Дебар и Ново Село ќе можат да пријават каква било повреда на избирачкото право […]

Вести

Граѓаните го избираат петтиот претседател, прв на Република Северна Македонија

Во Република Северна Македонија денеска се одржува првиот круг од шестите претседателски избори. Во претседателската трка се кандидатот на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски, на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река, кој е поддржан од […]