Ереван пријави нови напади од страна на Азербејџан во Нагорно-Карабах


– Ерменските власти денеска соопштија дека азербејџанските безбедносни сили извршија воздушен напад врз градот Мартакерт, северно Нагорно-Карабах.


 

Претходно, Владата на Ерменије соопшти дела биле гранатирани градовите Степанакерт, Шуши и Мартакерт со ракетниот систем Смерч.

Во текот на изминатата ноќ, азербејџанските сили извршиле пет напади врз главниот град на Нагорно-Карабах, Степанакерт.

Во меѓувреме, ерменското Министерство за одбрана соопшти дека Азербејџан предал тела на 30 војници загинати во борбите во Нагорно-Карабах, истакнувајќи оти и Ереван е подготвен да ги предаде телата на загинатите азербејџански војници.

Судирите во Нагорно-Карабах почнаа на 27 септември помеѓу ерменските и азербејџанските сили. Досега се прогласени три примирја, на 10, на 17 и на 26 октомври, но сите се неуспешни и продолжуваат судирите.