Ереван: Азербејџанците лажат дека шверцуваме оружје, тие го прават тоа


– Службата за национална безбедност на Ерменија (НСС) денеска категорично ги отфрли тврдењата на азербејџанскиот претседател Илхам Илиев дека ерменската армија шверцува оружје со цивилни авиони, летајќи над околните земји и го обвини Азербејџан дека е тие го прават тоа.

– Имаме разузнавачки податоци дека Азербејџан шверцувал голема количина оружје и плаќал терористи на негова територија. Тоа се случи на два товарни лета со Боинг 747 и ИЛ-76 на 16 октомври. Тие отидоа на аеродромот Баграм во Авганистан, а потоа на 17 октомври се вратија во Баку од Баграм. Истата рута е планирана и за 18 октомври, планираат два лета кон Кандахар. Имаме информации дека таквите операции ќе продолжат и по 18 октомври, наведува ерменската разузнавачка служба.

– Азербејџанците шират лажни вести како резултат на болна фантазија, рекоа претставници на НСС.

Ерменската разузнавачка служба соопшти дека пласирањето лажни вести станало главната компонента на „турско-азербејџанскиот терористички сојуз, кој спроведува воени операции и сака да го наруши угледот на Ерменија и добрите односи со пријателските земји“.


Вести

Апел од верските лидери до граѓаните: Да се почитуваат мерките со цел заштита на своето здравје и здравјето на блиските

– Сите наши верници и сите граѓани на нашата држава, на актуелната состојба со коронавирусот да гледаат со највисок степен на сериозност и со целосно и доследно почитување на сите пропишани мерки да го заштитат сопственото, […]

Во Собранието формирани пратеничките групи - МИА
Вести

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот пред пратениците на 27 октомври

Измените и дополнувањата на Законите за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и законот за заштита од дискриминација се очекува да бидат на дневен ред на собраниската седница закажана за 27 октомври. Доколку […]

Вести

Берлин и Брисел очекуваат старт на преговорите до крајот на годината, се чека ставот на Софија

– Северна Македонија да ги почне преговорите за пристапување во ЕУ до крајот на годината очекуваат официјален Берлин и Брисел. Германската амбасадорка Анке Холштајн вчера изјави дека во однос на процесот на проширување јасна цел […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*