Ердоган: Подемот на исламофобијата е потврда за менталитетот на Европа што ја води во катастрофа
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе се изгради нова куќа што е можно поскоро за секој граѓанин чиј дом е уништен во земјотресот.

На конгресот на Партијата на правдата и развојот (АКП) во источниот турски град Ван, тој испрати пораки со сочувство до семејствата на загинатите граѓани на Измир и до целиот турски народ, а на повредените им посака брзо закрепнување.

Говорејќи за глобалните настани, турскиот претседател рече дека светот во моментов ја чувствува болката од транзицијата кон нова политичка и економска ера, пренесува агенцијата Анадолија.

„ Претходниот век, со војни што резултираа со смрт на стотици милиони луѓе, беа обележани колонијалните активности без никакви морални граници и потрага по демократија и слобода. Гледаме дека во првата сериозна криза, болести како што се фашизам, расизам и ксенофобија веднаш се појавија во западните земји, кои се претставуваат како лулка на демократијата и слободата“, рече Ердоган.

Тој изјави дека „оние кои ги охрабруваат луѓето од различни географски области, за кои сметаат дека се ефтина работна сила, да дојдат во нивните земји, денес ги затвораат своите граници пред бранот бегалци“.

„ Многу е болно што патот до европските вредности води преку застапување на најтешките навреди на сметка на симболите на другите религии и општества“, рече Ердоган.

Тој оцени дека „подемот на исламофобијата, особено во Франција, е потврда за продолжување на менталитетот што многупати ја вовлекуваше Европа во катастрофа“.