Екстремистите може да имаат корист од златната треска во Мали


– Во тек е златна грозница во северниот дел на Мали, каде се активни борци поврзани со Ал Каеда што предизвикува загриженост дека профитот од рударството може да и донесе корист не само на локалната економија, туку и на исламските екстремисти.

Коалицијата на вооружени бунтовници Туарег, позната како ЦMА, го контролира регионот Кидал и нејзините водачи ги надгледуваат активностите поврзани со копањето злато.

Се верува дека некои членови на ЦМА имаат блиски врски со локалниот претставник на Ал Каеда познат како ЈНИМ.

Тие се сметаат за најактивна екстремистичка група во Мали.

Официјални претставници на ЦМА одбија да зборуваат за присуството на борци поврзани со Ал Каеда во нивните редови.

Жителите се плашат да зборуваат за тоа, истакнувајќи дека екстремистичката група има разузнавачки агенти насекаде во градот.

Во извештај на експерти на Обединетите нации во август е утврдено дека ЦМА има приход од контролни пунктови и оданочувања поврзани со златната грозница, но оти неколку рударски оператори треба да ги почитуваат прописите.

За златната треска се вели дека почнала во речиси целосна анархија.


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 141 случај со Ковид-19, двајца починати, 175 оздравени пациенти

Скопје, 13 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-48, Куманово-21, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-1, Струга-1, Битола-7, Кавадарци-9, Гостивар-4, Гевгелија-1, Струмица-4, Кочани-4, […]

Вести

Џафери доби внук, денеска нема продолжение на конститутивната седница

Скопје, 13 август 2020 () – Во Собранието денеска нема да се одржи продолжението на конститутивната седница на новиот парламентарен состав што вчера ја најави претседавачот Талат Џафери. Од Кабинетот на претседателот на Собранието информираат […]

Собранието конституирано, претседателот на десетиот состав ќе се избере кога ќе се создават услови - МИА
Вести

Неизвесно денешното продолжение на конститутивната седница на Собранието

Скопје, 13 август 2020 () – Неизвесно е одржувањето на денешната седница на Собранието што вчера ја најави претседавачот на новиот парламентарен состав Талат Џафери. Од собраниските служби засега нема никакво официјално соопштение, а седницата […]