Експлозии во складиште за муниција во Чешка


Експлозии во складиште за муниција во Чешка - МИА

Прага, 15 септември 2020 () – Експлозии одекнаа во складиште за муниција во градот Билина во регионот Теплице во северозападна Чешка, јави прашкиот весник „Млада Фронта Днес“.

Магацинот е во сопственост на чешката полиција. Според првичните податоци, нема жртви.

Пожарникарите кои пристигнаа на местото на несреќата сè уште не можат да го изгаснат пожарот и постои можност за нови експлозии.

Hasiči zasahují v Bílině na Teplicku u požáru, kde explodovala munice v policejním skladu. Podle policie nebyl při požáru nikdo zraněn a aktuálně už probíhá dohašování. Silnice je na vjezdu do Bíliny uzavřena, objízdná trasa vede přes Kostomlaty nebo Braňany. pic.twitter.com/BHveznuI5A

— CT24zive (@CT24zive) September 15, 2020

Евакуирани се жителите на куќите лоцирани во радиус од половина километар од магацинот. Влезот во Билина, со околу 17.000 жители, е блокиран од полицијата.


Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*