Египет, Јордан и Мароко ќе учествуваат на конференција на САД за палестинците, Либан откажа


Египет, Јордан и Мароко ја информираа владата на претседателот Доналд Трамп дека ќе присуствуваат на конференцијата организирана од САД во Бахреин овој месец, објавија американски официјални претставници.

На неа ќе се расправа за предлозите за развој на палестинската економија како дел од планот на Вашингтон за мир на Блискиот Исток.

Учеството на Египет и Јордан се смета за особено важно, бидејќи историски тие се еден од главните играчи во мировните напори меѓу Израелците и Палестинците и се единствените арапски држави кои имаат мировни договори со Израел

Меѓутоа, палестинското раководство објави дека ќе ја бојкотира конференцијата, која ќе се одржи на 25 и 26 јуни во Манама, што предизвика сомнежи за успехот на форумот.
Претходно Саудиска Арабија, Катар и Обединетите Арапски Емирати го потврдија своето учество.

Либанскиот министер за надворешни работи, Гебран Васил, рече дека неговата земја нема да присуствува на конференцијата. Тој посочи дека Либан ја донел таа одлука бидејќи сака прво да добие јасна идеја за планот на САД, но најмногу поради тоа што палестинските претставници нема да учествуваат.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]