Џонсон на средба со Меркел во Берлин, пречекан со протести


Британскиот премиер Борис Џонсон денеска пристигна во Берлин на средба со германската канцеларка Ангела Меркел, каде што беше пречекан од група демонстранти кои извикуваа „Запрете го Брегзит“.

На прашањето дали планира да ја обвини Европската унија дека не може да постигне договор за Брегзит, Џонсон рече дека има доволно простор за договор, но заштитната клаузула за ирската граница треба да се укине.

– Ако можеме да ја промениме, можеме да напредуваме (во преговорите) многу брзо, изјави Џонсон.

Тој додаде дека следел многу преговори водени од страна на Брисел во кои вообичаено се доаѓало до консензус меѓу преговарачите.

Меркел, пак, рече дека ЕУ внимателно ги набљудува случувањата во британскиот Парламент и дека може да се најде решение во однос на прашањето за ирската граница, но тоа сè уште не се случило и дека може да се случи во следните неколку години или во наредните 30 дена.

– Имаме многу да разговараме, рече Меркел.

Таа додаде дека очекува Велика Британија да предложи алтернатива на каузата и дека не е должност на германската канцеларка да ја разбере врската помеѓу Северна Ирска и Република Ирска.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]