Џастин Трудо – потемнетата ѕвезда на канадските либерали23 септември 2021


 

TV5Monde/AFP

Изгубен облог: Џастин Трудо, ѕвездата на канадските либерали, сонуваше да освои трет мандат и да го освои парламентарното мнозинство, но Канаѓаните не го поддржаа.

Реизбран без блесок, неговиот легитимитет е сериозно поткопан.

Уште во 2019 година, неговиот реизбор беше мачно по неговиот сензационален влез во политиката четири години претходно. Но, овојпат, Џастин Трудо мислеше дека управувањето со пандемијата ќе му помогне да биде реизбран со леснотија.

Целата кампања беше пречка за поранешниот брилијантен премиер, кој во 2015 година вети „сончеви патеки“ за Канада и ја предизвика „Трудоманија“.

Многу далеку назад останаа деновите кога, во јули 2017 година, американскиот магазин Ролинг Стоун го стави реторичкото прашање на својата насловна страница: „Зошто не може тој да биде нашиот претседател?“

На крајот на летото, Џастин Трудо покажа насмевка и леснотија да ја објасни својата одлука за распишување предвремени избори, верувајќи дека неговата земја е во „историски момент“ поради пандемијата и „треба да им даде збор“ на Канаѓаните.

Премногу брзо, конзервативците, чиј лидер Ерин О’Тул беше во голема мера непознат за пошироката јавност, го украдоа водството што им го дадоа на либералите во анкетите.

„Ова веќе не е Трудо кој го воведе обновувањето во 2015 година, и пандемијата му помогна, тој ја должи пандемијата да ја задржи својата популарност“, рече Женевиев Теје, професорка по политички науки во Отава.

„Тоа е посериозно од вообичаеното трошење како резултат на учеството во власта, навистина е разочарувачко. Тој вети многу …”, додаде таа.

Дури и на теми како што се „климатските промени или помирување со домородните народи“, Џастин Трудо не беше реформаторот на кој многумина се надеваа, додаде Максвел Камерон од Универзитетот во Британска Колумбија.

Конечно, за време на оваа кампања среде пандемија, нема слики како се ракува со гласачите, што гласачите ги виделе многу пати на телевизија, туку слики од демонстранти како го навредуваат и се закануваат или фрлаат камења врз него.

Дури и за време на дебатата, Џастин Трудо не успеа да заблеска, под силен оган од неговите ривали, кои продолжија да ги осудуваат неговите политички одлуки – особено неговата одлука да распише избори среде пандемија додека парламентот беше на работа – и неговата неактивност по прашања поврзани со животната средина и надворешната политика.

„Канада беше земја со силно меѓународно присуство, но јас и Трудо сме повеќе гледачи отколку учесници“, рече Жослин Кулом, истражувач за меѓународни односи и поранешен советник на Џастин Трудо.

Меѓутоа, со неговото доаѓање на власт во 2015 година, целиот свет со интерес, па и восхит ги гледаше првите чекори на овој повеќеслоен лидер, кој објави дека „Канада се враќа“ на меѓународната сцена.

Роден на 25 декември 1971 година, Џастин Трудо, најстариот син на харизматичниот Пјер Елиот Трудо, поранешен премиер кој почина во 2000 година, студирал англиска литература и педагогија пред да го отвори својот пат: аматерски боксер, тренер на сноуборд, наставник по англиски и француски јазик.

Тој на крајот тргна по стапките на неговиот татко и влезе во политиката во 2007 година, избран за пратеник во Монтреал во 2008 година, а потоа, во 2013 година, лидер на разнишаната Либерална партија.

Како премиер, тој ќе ја направи Канада втора земја во светот што ќе го легализира канабисот, ќе воведе еутаназија со помош, данок на јаглерод, ќе овозможи прием на десетици илјади сириски бегалци и ќе потпише ажурирана верзија на Северноамериканскиот договор за слободна трговија .

Но, неговиот мандат беше извалкан од серија скандали што го нарушија неговиот имиџ.

Кон крајот на 2017 година, таткото на три деца, оженет со Софи Грегоар, поранешна ТВ водителка, беше опоменет од комесарот за етика, бидејќи двапати бил на сметка на неговиот домаќин, Ага Кан, на неговиот приватен остров на Бахамите.

Во 2019 година, официјален извештај го обвини за судир на интереси – тој изврши притисок врз министерот за правда да интервенира во судските постапки против квебешката компанија СНЦ -Лавалин, обвинета за корупција.

Неколку недели пред неговиот 50-ти роденден со овие избори, „Легитимитетот на Џастин Трудо е во прашање во неговата партија, бидејќи го загуби облогот. Ова сигурно ќе биде неговиот последен мандат”, рече Феликс Матие од Универзитетот во Винипег.

„Останува да видиме колку долго ќе трае со малцинска влада“, чиј живот е генерално помеѓу 18 и 24 месеци.