Две ракети истрелани на Тел Авив, активирани сирени за тревога

Сирени за тревога се вклучени вечерва во Тел Авив, првпат од 2014 година, откако најмалку две ракети се истрелани на Израел, соопшти израелската војска.

Армијата нагласи дека се активирани сирени за ракетна тревога ширум централниот дел на земјата.

Локалните медиуми известуваат дека ракетите се истрелани врз густо населениот Тел Авив. Едната е пресретната од противракетниот систем „Железна купола“, додека другата веројатно паднала на отворен простор.

Очевидци тврдат дека се слушнала експлозија, но засега нема информации за евентуални жртви или повредени лица.

Палестински извори во Газа изјавиле дека ракетите се истрелани од северниот дел на Појасот Газа, но не е познато која организација е одговорна за инцидентот.

Ракетирањето се случува по неколкунеделни тензии и размена на оган минатата сабота, кога е истрелана ракета на Израел.

Израелските медиуми наведуваат дека вечерва се истрелани ракети од иранско производство од типот „Фаџр“.

Освен Хамас, и Исламска држава, која има поддршка од Иран, располага со ракетен арсенал.


Бизнис

Фондот за Западен Балкан додели грантови за 24 проекти

Секретаријатот на Фондот за Западен Балкан во Тирана ја одржа дводневната партнерска работилница и церемонијата за доделување на грантови од 24-те победнички проекти од вториот повик на ВБФ. На настанот присуствуваа високи претставници од министерства за […]

Вести

Протест на жителите на Гази Баба против преселбата на Центарот за зависности во нивната населба

Жителите на Гази Баба денеска одржаа протест против најавата за дислокација на Центарот за одвикнување од зависности од Општина Кисела Вода во простории на поранешната фабрика „Металски завод – Тито“, во населбата Маџари. Учесниците на […]

Вести

Марш за Денот на параплегијата и дистрофијата во Скопје

Денот на параплегијата и дистрофијата денеска беше одбележан со марш организиран од Националниот сојуз на лица со попреченост „Мобилност“, под слоганот „Силата не е во чекорењето, силата е во издржливоста!” Неколку години по ред, секцијата […]