Две лица загинаа во циклон во Бангладеш


Најмалку две лица загинаа, но навремената евакуација спаси илјадници животи во Бангладеш кој го погоди циклонот Булбу.

Околу два милиони луѓе од сите 13 крајбрежни окрузи се засолнија во повеќе од 5.000 засолништа во саботата навечер, јавија локалните медиуми.

Не се регистрирани поголеми штети во камповите во југоисточниот дел на земјата, каде што живеат стотици илјади бегалци од соседен Мјанмар.

Брзината на ветерот достигна 100 и 120 километри на час, а некои крајбрежни области беа поплавени.

Околу 1.200 претежно домашни туристи останале заглавени на островот Сан Мартин, информира министерот за управување со катастрофи, додавајќи дека тие се безбедни и оти откако ќе ослабне ветрот, сите ќе бидат спасени.

Сезоната на циклонот во Бенгалскиот Залив може да трае од април до декември.


Вести

Починаа 22 лица, регистрирани 561 новозаразени

Денеска се регистрирани 561 нови случаи на Ковид 19. Оздравени се 197 пациенти, а починати се 22 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1901 тестирања, а регистрирани се 561 […]

Вести

Договорот за добрососедство е основата за односите со Бугарија, порача власта, опозицијата бара од Заев став за Гоце Делчев и македонскиот јазик

– Историјата да им се остави на историчарите, а политиката на политичарите е повик, кој изминатите денови постојано се повторува од страна на државните функционери во земјава во однос на недоразбирањата кои настанаа на релација […]

Вести

Се пополнуваат болничките капацитети, Филипче најави зголемување на термините за тестирање

– Се пополнуваат болничките капацитетите за сместување на пациенти заболени од Ковид-19 во сите градови во земјава, а постепено се полни и модуларната болница во Скопје изминатите денови кога и кај нас и во Европа […]