Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички нападДве лица се повредени, а едно лице е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС.Швајцарската полиција соопшти дека нападот со нож во трговска област во вторникот попладне во градот Лугано се истражува како можен терористички напад и дека првоосомничениот уапсен на местото на настанот е поврзан со џихадистички екстремизам. Уапсената 28-годишна жена, за која се тврди дека е швајцарска државјанка, во вторникот нападнала две жени во стоковната куќа во Лугано. РТС пренесува дека таа ја фатила едната жена за вратот, а другата ја избодела со ножот.

Едната жртва има сериозни, но не и опасни по живот повреди. Напаѓачката била совладана од случајни минувачи кои чекале да пристигне полицијата.

Le 24.11.2020, un #attentat à motivation présumément #terroriste a été perpétré contre plusieurs personnes dans un grand magasin de #Lugano. Le ministère public de la Confédération a ouvert une procédure pénale.

— fedpol (@fedpolCH) November 24, 2020

Швајцарската полиција одржа прес-конференција, откривајќи дека нападот со нож е повеќе од случајно насилство и можеби имал терористички мотив. Осомничената веќе ѝ била позната на полицијата и била предмет на истрага за џихадистичка радикализација во 2017 година.

Германскиот радиодифузер „Дојче веле“ обезбеди дополнителни информации, известувајќи дека сведоците на нападот оти дека сторителката изразила верност ко Исламска држава додека била приведувана. Главниот швајцарски извор „20Minutes“ известува дека осомничената извикувала „Алаху Ахбар“. Овие тврдења сè уште не се потврдени или негирани од швајцарските власти.

In #Lugano ist es heute Nachmittag zu einem terroristischen Angriff gekommen – die Täterin vermutlich eine zum Islam konvertierte und radikalisierte Schweizerin. In den Moscheen wird notabene um die Wette konvertiert…https://t.co/4HsyxhMloS

— SaïdaKeller-Messahli (@KellerSaida) November 24, 2020

Нападот во Лугано следи по неколку други смртоносни напади во Европа, вклучително и неодамнешните нападите во Франција и во Австрија. Додека во минатото западните лидери реагираа на масовните напади со изрази на солидарност во јавноста, а водеа контратерористички акции во тајност, од неодамна осудите се  посилни.