Двајца цивили загинаа во размена на оган во Кашмир, Пакистан ја обвини Индија за инцидентот


Пакистан соопшти дека индиските власти отвориле оган на линијата на разграничување во спорниот регион Кашмир и дека во таа прилика погинале двајца цивили, додека уште еден е ранет.

Американските медиуми пренесуваат дека пакистанската и индиската војска често пати разменуваат оган во овој хималајски регион, но тензиите нараснаа по 5 август кога Њу Делхи еднострано ја укина автономијата на индискиот дел на Кашмир.

Пакистанската дипломатија соопшти дека до цивилните жртви дошло поради „неиспровоцирано прекршување на примирјето во пограничните села Топол извор  и Чирикот од страна на Индија“.

Министерството соопшти дека Пакистан повикал индиски дипломат и му врачил протест заради  контиунираните прекршувања на примирјето, што претставува „закана за регионалниот мир“.

Двете нуклеарни сили веќе двапати водеа војна за контрола врз Кашмир, регион што го имаат поделено и за кој и двете страни велат дека имаат право.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]