Државниот секретар на Аризона добива смртни закани поради изборните резултати 

Државната секретарка на Аризона, Кејти Хобс, изјави дека добива континуирани и ескалирачки закани со насилство по победата на Џо Бајден во претседателската трката во 2020 година, пренесува „Њујорк пост“.

Хобс, која е од Демократската партија, ја критикуваше администрацијата на Трамп и другите републиканци за ширење дезинформации за изборите, за кои рече дека ги поттикнале заканите.

„Има такви, вклучително и претседателот, членови на Конгресот и нивни избрани службеници, кои продолжуваат со дезинформации и ги охрабруваат другите да не веруваат во изборните резултати на начин што ја нарушува заклетвата што ја дадоа. Крајно време време да престанат. Нивните зборови и постапки имаат последици “, рече Хобс во изјавата.

Хобс неодамна доби закана со смрт која беше објавена на конзервативната страница на социјалните медиуми „Парлер“, во која пишувало: „Ајде да ѝ ја запалиме куќата и да го убиеме нејзиното семејство и да им одржиме лекција на овие измамници“, соопшти нејзината канцеларија.

Нејзината домашна адреса и личните информации, како и бројот на мобилниот телефон на нејзиниот син, исто така, беа објавени на „Парлер“. Во вторникот вечерта, група демонстранти се појавиле пред домот на Хобс во Феникс, извикувајќи: „Те набљудуваме“ и „Сакаме ревизија“, според снимките од надзорот добиени од локалните продажни места.

Во својата изјава, Хобс вети дека постојаната тактика на заплашување нема да ја спречи да ги извршува должностите за кои се заколнала.

Заканите против Хобс почнаа да ескалираат минатата недела откако повторно се појави нејзиниот твит од 2017 година. Во твитот, Хобс го обвини Трамп дека е „повеќе заинтересиран да ѝ удоволува на својата неонацистичка база отколку да биде претседател на сите Американци“, осврнувајќи се на неговиот одговор на митингот „Обедини ја десницата“ во Шарлотсвил, Вирџинија.

Хобс го бранеше твитот велејќи: „Не го целев секој поддржувач на Трамп. Пораката беше јасно насочена кон луѓето кои ги поддржуваат дејствата на овој митинг “.

Хобс вели дека била подготвена да добива закани, пишувајќи во средата:

„Јас сум социјален работник многу години и можам да ја предвидам оваа реакција кога одредени луѓе се чувствуваат немоќно и луто. Тие се симптом на подлабок проблем во нашата држава и земја – постојаното и систематско поткопување на довербата едни во други и во нашиот демократски процес“.

Хобс го нападна и гувернерот на Аризона, републиканецот, Даг Дуси, велејќи дека неговиот заглушувачки молк придонел за зголемените немири, и го повика „да се залага за вистината“.

Во средата, Дуси ги осуди заканите кон Хобс, нарекувајќи ги целосно неприфатливи и рече дека неговата администрација ќе стори сé што е потребно за да ја заштити, објави „ Аризона рипаблик“.

Но, тој не ги отфрли неоснованите тврдења за изборна измама, велејќи наместо тоа  дека има прашања и на тие прашања треба да се одговори.

Аризона – која избра демократски кандидат за претседател на овие избори за прв пат од 1996 година – е една од неколкуте држави каде републиканците се обидоа да поведат правни дејства за да ги оспорат резултатите.

Републиканската партија поднесе барање со кое се бара ново рачно броење на гласачките ливчиња во округот Марикопа, што го вклучува и Феникс, и судска наредба за забрана округот да ги заверува резултатите од изборите додека судијата не одлучи за овој случај.