Данат: Путин не постигна многу, му треба победа во Донбас


Поранешниот командант на британската армија, пензионираниот генерал Ричард Данат во интервју за „Скај њуз“ ја коментираше ситуацијата во Украина, со оценка дека рускиот претседател не постигнал многу во досегашниот тек на воената интервенција.


 

Тој вели дека решавачката борба во моментов се води во регионот на Донбас на истокот на Украина, додавајќи дека се интензивира борбата за градот Северодонецк.

„Владимир Путин досега не постигна многу во оваа војна и затоа мошне силно чувствува дека мора да постигне некаква победа. Според неговиот ум, тоа веројатно значи целосна контрола врз регионот на Донбас“, вели Данат.

Тој смета дека иако руските сили постигнуваат мал напредок, тоа нема да им донесе победа во војната“.

Зборувајќи за ситуацијата во разурнатиот град Мариупол, Данат истакнува дека падот на Мариупол бил очекуван, што значи дека „Русите сега ја постигнаа целта да создадат копнен коридор од Крим преку Мариупол до Донбас“.