Чилеанка на 111 години го победи новиот коронавирус


Чилеанка на 111 години го победи новиот коронавирус - МИА

Сантијаго, 28 мај 2020 () – Чилеанка на возраст од 111 години е излекувана од новиот коронавирус.

На 12 април, жената сонувала дека е болна, а докторите кои ја лекувале изјавија дека едвај покажува знаци на болест.

Според лекарите, таа имала висока температура само еднаш или двапати, но болеста не се развивала ниту кашлала, таа имала само проблеми со дишењето.

Првиот случај на Ковид-19 во Чиле е регистриран на 3 март, а од тогаш вкупно се заболени 77.900 лица, а починати се 806 лица.


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 166 случаи со Ковид-19, четворица починати, 185 оздравени пациенти

Скопје, 2 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-47, Куманово-17, Дебар-1, Штип-23, Тетово-12, Струга-7, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-9, Гостивар-15, Гевгелија-1, Струмица-1, […]

Вести

Ден на Републиката – чествувања со протоколи и без масовни собири

– Денот на Републиката 2 Август, на кој се празнуваат двата историски Илиндена, 117 години од Илинденското востание и 76 години од Првото заседание на АСНОМ,  поради епидемијата ќе се чествуваат без масовни собири и […]

Викендите предизвикуваат раст на бројот на новозаразени од Ковид-19 - МИА
Вести

Бројот на новозаболени под 10 отсто, се бара почитување на протоколите на плажите и на базените

Скопје, 2 август 2020 () – Бројот на новозаразени лица од Ковид -19 падна под 10 отсто. Според последниот здравствен билтен на Министерството за здравство, во последните 24  часа од направени 1621 тестови регистрирани се […]