Чавушоглу: Средба Путин-Ердоган следната недела


Претседателите на Русија и Турција, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, ќе се сретнат на 5 или 6 март, соопшти денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Тој пред новинарите во Анкара изјави дека прашањето за кризата во сириската провинција Идлиб може да се реши само на средба на двајцата претседатели.

– Работиме на тоа. Состанокот ќе се одржи на почетокот на март, или на 5 или 6 март, рече Чавушоглу.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, потврди дека Путин и Ердоган разговарале по телефон за можна средба.

– Во моментов се работи на одржување средба меѓу претседателот Путин и претседателот Ердоган во Москва на 5 или 6 март, додаде Песков.


Бојан Јовановски поднесува повеќе кривични пријави во ОЈО Скопје - МИА
Вести

Бојан Јовановски во ОЈО Скопје ќе продолжи со поднесувње кривични пријви

Скопје, 3 јули 2020 () – Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со поднесувањето кривични пријави на записник. Јовановски на […]

Новиот позитивен на КОВИД-19 во Кавадарци, син на претходно заболен - МИА
Вести

И натаму висок бројот на новозаразени, надлежните апелираат на почитување на мерките

Скопје, 3 јули 2020 () – Нови 173 потврдени со КОВИД-19 од 1.650 тестирања, од кои најголем дел 75 се од Скопје, беа регистрирани вчера во земјава. Починаа и досега најголем број пациенти – 15. […]

На десеттина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните - МИА
Вести

На десеттина дена пред изборите, политичките партии со различни ветувања пред граѓаните

Скопје, 3 јули 2020 () – Ветувања за правна држава, нулта корупција, за повисоки плати, вложувања во здравството, инфраструктурата, економијата и земјоделството, во младите и поддршка за занаетчиството испорачаа политичките субјекти во земјава на десеттина […]