Бритиш Ервејс ќе отпушти 350 пилоти


Бритиш Ервејс ќе отпушти 350 пилоти - МИА

Лондон, 28 јуни 2020 () – Британската авиокомпанија Бритиш Ервејс (Britiss Airways) ќе отпушти 350 пилоти, а 300 ќе испрати на чекање, соопшти компанијата.

Како што се наведува во соопштението, 300 пилоти од списокот на чекање ќе бидат повторно вработени кога ќе бидат потребни нивните услуги, а аналитичарите проценуваат дека тоа ќе се случи по една година или до две години.

Сите други вработени во „Бритиш ервејс“ се соочуваат со намалување на платите од 15 проценти, но половина од намалената заработка ќе им биде вратена кога колегите кои чекаат ќе се вратат на работа.

Повеќето од пилотите испратени на чекање летаа на авионот „Боинг 747“.


Архимандрит Партениј викендов ќе биде хиротонисан во епископ Антаниски - МИА
Вести

(Во живо) Бигорскиот манастир слави 1000 години од основањето

– Главната и централна прослава на великиот јубилеј 1000 години од основањето на Бигорскиот манастир ќе се одржи денеска со почеток во 9:00 часот со Божествена архијерејска литургија, со која ќе чиноначалствува Неговото блаженство, Архиепископот Охридски […]

Вести

Димитров уверува дека интензивно се работи на проблемот со Бугарија, Мицкоски бара лидерска

– Сите земји членки на ЕУ се свесни, особено соседите, дека сме пред многу едноставен избор – или ќе имаме заеднички успех или ќе имаме заеднички дебакл. Земјава прави дипломатски напори да се најде излез […]

Вести

Бројот на новозаболени од Ковид-19 и натаму трицифрен, во Скопје активни 2.515 случаи

– Нови 594 случаи на Ковид-19 од 2.617 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминатите 24 часа. Во болнички услови починаа три лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*