Бразилски свештеник се молеше за Холокауст и повика на масакр на Евреи


Бразилски свештеник се молеше за Холокауст и повика на масакр на Евреи - МИА

Рио де Жанеиро, 21 јуни 2020 () – Бразилски свештеник се молеше на Бога да ги „уништи Евреите како штетници“ и да се погрижи за „втор Холокауст“ за време на миса во Рио де Жанеиро, пренесува „Ерусалим Пост“.

– Масакрирај ги Евреите, Боже! Погоди ги со својот меч затоа што тие го напуштија Бога, затоа што ги напуштија нациите, викна свештеникот Тупирано де Хора Лорес пред десетици собрани верници за време на мисата во црквата Геракао Исус Христос, се слуша на снимка, која е направена претходно овој месец.

Собраните внимателно ги слушале неговите зборови и страсно ги повторувале.

– Тие се прикриваа, одеа со проститутки и кога им беше кажано да се покаат, рекоа дека ќе го сторат тоа, но излажаа, рече свештеникот, а неговите зборови се поврзуваат со присилното преобразување во христијанството за време на инквизицијата.

– Боже, тоа што направи во Втората светска војна, треба да го направиш повторно, тоа е она што го барам од тебе во моите молитви: правда, правда, правда!, извикуваше Де Хора Лорес во својата црква, мала и радикална евангелска конгрегација. .

Еврејската заедница во Бразил, која се собира околу синагогата Сем Фронтериа, до федералната полиција поднесе пријава против свештеникот Де Хора Лорез, која потоа соопшти дека спроведуваат истрага и оти ќе преземат мерки против сите кои на овој начин ги навредувале другите луѓе.

„Секој што е виновен ќе биде казнет и ќе биде предупредување на другите да размислат двапати пред да направат такво нешто“, се вели во соопштението на полицијата.


Во Русија се испитуваат 47 вакцини за новиот коронавирус - МИА
Вести

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица

Министерството за здравство денеска регистрира 200 нови случаи на КОВИД-19 од направени 1828 тестирања, како и 15 оздравени пациенти и четири починати лица. Во последните 24 часа, како што соопшти, се направени 1828 тестирања, а регистрирани се […]

Протоколи кои поризлегуваат од планот за намалување на рестриктивните мерки - МИА
Вести

Преговори за нова влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Скопје, 8 август 2020 () –  Информации и пораки за разговорите за формирање нова влада упатија и вчера преку соопштенија СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите што на неодамнешните парламентарни избори освоија по 46, односно 44 пратеници […]

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник - МИА
Вести

Доминира ставот училиштата да се отворат, предлог-планот на МОН за 2020/2021 се очекува од понеделник

Скопје, 8 август 2020 () – Министерството за образование и наука има предлог-план како ќе почне да се реализира учебната 2020/2021 година од 1 септември. Тој треба да се финализира во наредната недела, да помине […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*