Бразил: Намален бројот на убиства на граѓани, зголемен на полицајци


– Бројот на убиства во Рио де Жанеиро се спушти на најниско ниво за 20 години. Во исто време, значително се зголеми бројот на убиства на полицајци.

Во Рио де Жанеиро, една од државите во Бразил, бројот на убиства се намали на најниско ниво за 20 години, според бразилските медиуми.

Според Националното биро за јавна безбедност (ISP), 3.995 самоубиства биле извршени во Рио де Жанеиро во 2019 година, додека 4.950 луѓе загинале во 2018 година.

Во исто време, убиствата на полицајци се зголемија за 18 проценти од пред една година, а бројот на втакви случаи е 1.810.

Гувернерот на Рио де Жанеиро, Вилсон Витзел потсети дека од 1 јануари 2019 година се преземаат посилни мерки за борба против криминалот, додавајќи дека убиствата се намалени благодарение на полициските мерки.

Иако е намален бројот на убиства, организациите за човекови права се загрижени за големиот број  полицајци, кои ги загубија животите во полициски операции.


Вести

Собранието се распушти, изборите на 12 април

Собранието попладнево едногласно со 108 гласа „за“ ја донесе одлуката за самораспуштање во пресрет на најавените предвремени парламентарни избори закажани за 12 април. Одлуката за самораспуштање беше поднесена од спикерот Талат Џафери, кој во своето […]

Вести

Незаборавни слики од ерупцијата на вулканот Питон де ла Фурнез (Видео)

Познатиот вулкан Питон де ла Фурнез, кој се наоѓа на францускиот остров во Индискиот океан Реунион, за прв пат оваа година на 10 февруари влезе во засилена еруптивна активност, јавува дописникот на МИА. Питон де […]