Бранови се закануваат да урнат куќи во крајбрежните области на Австралија


Бранови се закануваат да урнат куќи во крајбрежните области на Австралија - МИА

Канбера, 17 јули 2020 () – Огромни бранови, кои ја погодија австралиската држава Нов Јужен Велс, предизвикаа ерозија на одделни крајбрежни области и ги доведоа куќите во опасност од уривање.

Во предградија во северниот дел на Сиднеј брановите уништија огради и дворови на некои куќи, а локалните власти соопштија дека брановите достигнуваат височина и до 11 метри.

Како што се наведува, брановите се предизвикани од силен систем на низок притисок.

Предупредувањето за бранови е издадено за целиот брег на државата во должина од 2.100 километри, а до граѓаните е упатен апел да не се приближуваат до крајбрежието, да не се капат, да не возат чамци и да не рибарат.


Влада: Македонска банкарска асоцијација да изготви урнек за лицата кои не можат физички да пристапат до банките - МИА
Вести

Донесени повеќе кадровски решенија, Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник и потпретседател на СДСМ Мухамед Зекири е нов генерален секретар на Владата. Одлуката е донесена вечерва, на 24-та седница на Владата, заедно со повеќе кадровски решенија. Како што информира владината прес-служба, Амет Аџиу […]

Вести

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-546, Куманово-38, Штип-27, Прилеп-83, Тетово-30, Струга-24, Велес-25, Битола-41, Охрид-32, Кавадарци-18, Гостивар-48, Гевгелија-14, Струмица-9, […]

Зекири: Сите ифтарски вечери ги имав дома, само со членовите на домаќинството - МИА
Вести

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник и актуелен потпретседател на СДСМ Мухамед Зекири е назначен за генерален секретар на Владата, потврдија за за МИА од владината прес-служба. Одлуката за тоа е донесена на денешната владина седница. Мухамед Зекири доаѓа […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*