„Блокирај во петок“, наместо „ Црн петок“ во Франција


За да го осудат „Црниот петок“, активисти од редовите на еколошките движења спроведоа акции и протести низ цела Франција, со кои сакаат да го привлечат вниманието на јавноста кон последиците од прекумерната потрошувачка врз климата и природата, јавува дописникот на МИА.

Во Сен Пријест, во близина на Лион, стотина демонстранти за кратко блокираа два влеза во магацин на Амазон пред да бидат евакуирани од полицијата. Но исто така имаше и насилна интервенција од полицијата во евакуацијата на членови Бунтовничкото востание (XР), движењето го осуди „недостојното насилство“.

Собрани на повик на повеќе здруженија, меѓу кои и Младите за климата, XР, Гринпис и Атак, демонстрантите имаа намера да го осудат самиот принцип на Црниот петок, „ден посветен на прекумерна потрошувачка и компулсивно купување“.

Претходно, десетици луѓе се собраа пред француското седиште на Амазон во Клиши (Горна Сена), во близина на Париз. Тие одговорија на повикот на Атак и Гринпис за оваа акција претставена како „ненасилна и радосна“, демонстрантите ги отворија транспарентите непријателски настроени кон гигантот на онлајн трговијата пред да седнат пред седиштето на компанијата, викајќи: „Велиме стоп за Црниот петок и неговата неказнивост!“

Според еколозите Амазон има најголема емисија на гасови со ефект на стаклена градина, повикувајќи на граѓанска непослушност.

На северот од Франција исто така изутринава имаше блокада од четириесет активисти на кружниот тек пред магацините на Амазон Флерс-ан-Ескребие, во близина на Дуе, чиј влез го заштитуваа дваесетина полицајци. На нивните транспаренти можеше да се прочита „Амазон ги уништува работните места и климата“, „Блок петок“.

Во неколку француски градови, екологисти и активисти за борба против глобализацијата ги насочија своите акции против трговските центри. Таков е случајот во Ла Дефенс, во предградието на Париз, каде десетици активисти она Младите за клима и XР блокираа еден од влезовите во трговскиот центар Четири времиња, без притоа да ја нарушат неговата работа.

Во Роан (Лоара), околу триесет активисти од Атак и АНВ КОП21 водеа акција за затемнување на комерцијалните реклами поврзани со „Црниот петок“.

Во трговски центар на северот на Сен-Етиен, десетина милитанти на Алтернатиба започна во операцијата „умирње“ во средата наутро пред две продавници (Бонобо и Бургер Кинг).

Веќе во четвртокот, десетици активисти на движењата во животната средина кратко го блокираа дистрибутивниот центар на Амазон Бретињ-сур Орж (Есон).

Тие беа дислоцирани по околу два часа акција од страна на полицијата. Осум лица беа уапсени за „попречување на сообраќајот“, соопшти полицијата.

Во Франција како и во многу други европски земји „Црниот петок“ се наметна последниве години, како трговска операција со намалување на цените, додека во Франциј продажбата на попуст е регулирана со закон кој дозволува само два пати во годината, односно по новогодишните празници и летната распродажба.


Николоски: На лидерската покрај здравствената криза да се разговара и за условувањата од Бугарија - МИА
Вести

Николоски: Голем пораз те чека Заев и во четворката и во цела Македонија! А потоа одговорност.

Го гледам Заев свесен дека ќе губи пласира лажни вести преку порталите што му се блиски. Јас едно зборувам тие друго спинуваат. Очај! Им се смеат луѓето. Белото не може да е црно. Ама и […]

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка - МИА
Вести

На работа се враќаат само родителите чии деца одат на училиште, но не и оние кои имаат деца во градинка

Скопје, 9 јули 2020 () – Министерот за здравство Венко Филипче денеска појасни за кои вработени се однесува уредбата со која на работа треба да се вратат родителите кои имаат деца до 10-годишна возраст. Во […]

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи - МИА
Вести

Изборите ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи

Скопје, 9 јули 2020 () – Предвремените парламентарни избори во Северна Македонија ќе ги следат над 2.000 домашни и странски набљудувачи. Според роковникот на ДИК, денеска е последен ден до кога домашните и меѓународните набљудувачи […]