Близу 40 луѓе загинаа во поплавите во Јапонија


Близу 40 луѓе загинаа во поплавите во Јапонија - МИА

Токио, 6 јули 2020 () – Близу 40 лица се верува дека починале како резултат на поројните дождови во Јапонија.

– Обилните дождови предизвикаа поплави и лизгање на земјиште во текот на викендот, при што загинаа 21 лице. Уште 18 не покажуваат знаци на живот и се верува дека се мртви, но нивната смрт сè уште не е официјално потврдена, додека 13 лица се сметаат за исчезнати, рече на прес-конференција генералниот секретар на јапонската Влада Јошихиде Суга. Тој рече дека околу 40.000 војници се вклучени во спасувачките операции, а центрите за евакуација ги преземаат сите мерки за да се спречи навлегување на коронавирус во нив.

Рекордна количина на дожд наврна во саботата претпладне во префектурата Кумамото на островот Киушу, поради што се излеаја реките и се поплавија областите на ниски надморска височина. Станува збор за најтешката природна непогода во Јапонија од тајфунот Хагибис минатиот октомври, при што загинаа околу 90 луѓе.


Нови 29 позитивни на КОВИД-19 од 349 тестирања во изминатите 24 часа - МИА
Вести

Нови 74 случаи со Ковид-19, тројца починати, 90 оздравени пациенти

Скопје, 3 август 2020 () – Во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-14, Куманово-8, Штип-13, Струга-1, Кавадарци-3, Гостивар-22, Кочани-1, Берово-3, Виница-4, Свети Николе-3, Кичево-2. […]

Џафери ќе ја води конститутивната седница - МИА
Вести

Џафери ќе ја води конститутивната седница

Скопје, 3 август 2020 () – Претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери утре ќе претседава со конститутивната седница на Собранието, потврдија од неговиот кабинет. -Претседателот Џафери излезе од болница и е во многу добра […]

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита - МИА
Вести

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките клучно за нивна заштита

Скопје, 3 август 2020 () – Ковид-19 предизвикува поголема смртност кај лица на возраст над 60 години и кај лица со основни медицински состојби, како што се кардиоваскуларни заболувања, хронична респираторна болест, дијабетес и карцином. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*