–>

Бербок: Германија не прифаќа се што Украина ѝ предлага на нашата влада

Бербок-Германија-не-прифаќа-се-што-Украина-ѝ-предлага-на.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKГерманија не ја поддржува иницијативата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за одземање на правото на вето на Русија во Советот за безбедност на ОН.

„Не, ние не го поддржуваме тоа и разговараме за тоа неколку пати со нашите украински партнери за време на преговорите. Мислам дека ова е важно за дискусијата во Германија: ние не поддржуваме се што Украина и предлага на нашата влада“, изјави Бербок во интервју за телевизијата АРД.

Како што истакна таа, неопходно е да се заштити Повелбата на ОН и да се размислува за начини за модернизација на организацијата.

Претходно, за време на говорот во Советот за безбедност на ОН, Зеленски изјави дека организацијата е во „ќорсокак“ и дека тоа наводно е поврзано со правото на вето на Русија. Тој предложи реформи во ОН, особено механизмот за вето. Како што рече, Генералното собрание на ОН треба да има право да го отфрли ветото со две третини гласови.

После тоа, министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров изјави дека Генералното собрание на ОН треба да ги разгледа причините поради кои претходно усвоените резолуции на Советот за безбедност на ОН не се спроведени, наместо да се разгледуваат случаите на користење на ветото под притисок на западните земји.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK