Белгија пред епидемијата со Ковид-19 уништила милиони заштитни маски


– Белгиската министерка за здравство Маги де Блок изјави дека во земјата уништени се милиони заштитни маски, на кои им истекол рокот за употреба.

Таа додаде дека маските биле чувани во воен магацин во несоодветни услови и не биле за употреба.
Де Блок истакна и дека властите намерно не ги зачувале резервите со маски со цел да заштеди пари.

Белгиските здраствени власти подготвуваат нов режим, при кој резервите со маски постојано се обновуваат, а маските чиј рок на употреба истекува, ќе бидат доставени до болниците и до трговската мрежа.

Де Блок наведе дека Белгија со население од 11,5 милиони луѓе, на почетокот на март располагала со околу 100.000 маски. Оттогаш биле обезбедени неколку достави, но маските биле со послаба заштита.

Според белгиските медиуми,. Маските биле купени во 2009 година како одгово на грипот Х1Н1. Во аптеките и продавниците во Белгија веќе втора недела недостигаат сапун и други препарати.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]