Бела куќа: Трговските преговори меѓу САД и Кина беа конструктивни


САД и Кина денеска во Шангај одржаа конструктивни трговски преговори, соопшти Белата куќа.


 

Новата рунда преговори е одржана откако американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Пекинг дека се обидува да го пролонгира решениот во трговскиот спор меѓу САД и Кина, во надеж дека тој ќе изгуби на претседателските избори во ноември 2020 година.

Средбата на двете делегации заврши 40 минути порано од превдиденото, по што американскиот трговски претставник Роберт Лајтхајзер и министерот за финансии Стивен Мнучин заминаа на аеродром.

Портпаролката на Белата куќа Стефани Гришам подоцна изјави дека „состаноците биле конструктивни“ и оти се очекува преговорите да продолжат во Вашингтон во септември, иако точни датуми не се соопштени.

Тоа се првите тет-а-тет разговори од примирјето во трговската војна меѓу двете најголеми светски економии, кое претседателите Доналд Трамп и Си Џинпинг го договорија на средбата на Форумот на Г20 во Осака минатиот месец.