Бајден: Знамињата во САД до петок да бидат спуштени на половина копје за жртвите од пандемијата


САД им оддадоа почит на повеќе од 500.000 жртви на Ковид-19 од почетокот на пандемијата, а претседателот Џо Бајден повика на единство во борбата против неа и нареди знамињата низ целата земја до петок да бидат спуштени на половина копје поради овој трагичен биланс.Британските медиуми наведуваат дека претседателот Џо Бајден, првата дама Џил Бајден, потпретседателката Камала Харис и нејзиниот сопруг Даг Елмхоф со минута молк и 500 запалени свеќи, на скалите на Белата куќа им оддадоа почит на 500.000-те Американци починати од коронавирусот, а ѕвоната на Националната катедрала во Вашингтон симболично заѕвонија 500 пати во чест на мртвите.

Претседателот Бајден и се обрати на нацијата за трагичниот број на жртви и повика на нејзино уште поголемо единство во борбата против пандемијата.

Според британските медиуми, во САД до вчера се пријавени повеќе од 28 милиони случаи на инфицирани со Ковид-19 и 500.264 смртни случаи. Најзагрижувачки е податокот дека дури 19 проценти од сите смртни случаи поврзани со пандемијата низ светот се пријавени во САД, во ситуација кога американската нација сочинува само четири проценти од светската популација.

-Поминавме полошо од која било друга земја,а многу сме развиени и богати. Имаме 500.000 жртви. Тоа е неверојатна бројка, изјави водечкиот американски епидемиолог Ентони Фаучи за телевизијата Еј-Би-Си.