Багдад: Турски дрон гаѓал ирачко возило, убиени три лицаБагдад: Турски дрон гаѓал ирачко возило, убиени три лица - МИА

Анкара, 11 август 2020 () – Турско беспилотно летало нападна и уби двајца припадници на ирачката погранична гарда, како и возачот на возилото во кое тие се наоѓале, соопшти денеска ирачката армија.

Нападот се случил во североисточниот дел од земјата во областа Сидакан во Ирак, во близина на границата со Турција и Иран.

Ирачката војска го нарече нападот „флагрантна агресија“.


Вести

Протест за декриминализација на марихуаната пред Основниот кривичен суд во Скопје

Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението Зелена национална агенда за Македонија – ЗНАМ Огнен Узуновски, рече […]

Седум нови случаи со Ковид-19 во Пијанец и Малешевијата - МИА
Вести

Нови 152 случаи на Ковид 19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на Ковид-19, починале две лица, додека оздравени се 126 пацинети, соопшти денеска Министерството за здравство. Од новите случаи најмногу има во: […]

Вести

МОН со последни подготовки пред стартот на учебната година, за СОНК има недостиг на технички средства

– Анализите направени од Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) покажуваат дека голем дел од училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, но од Министерството за образование и наука уверуваат дека […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*