Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а тројца се тешко повредени


Дванаесетгодишно момче загина а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат германските медиуми.

До несреќата дошло кога автомобил, од засега нејасни причини, излетал од патот и удрил во група луѓе, кои стоеле на тротоарот.

Како што пренесеува „Билд“, меѓу повредените се мајката (39) на загинатото дете и друг пешак (43) кој не припаѓа на семејството. Тие се сериозно повредени и со спасувачки хеликоптери се итно пренесени во болница. Возачот и двегодишното момче кои се наоѓале во автомобилот се здобиле со полесни повреди, соопшти полицијата.

Schwerer Verkehrsunfall in #Kempen #St. Hubert

Die Tönisberger Straße ist zwischen der B 9 und Hülser Straße gesperrt.

Unsere Meldung: https://t.co/nTLcm8fibt pic.twitter.com/TCbpp33tAc

— Polizei NRW VIE (@polizei_nrw_vie) October 29, 2020

Од полицијата соопшти дека засега ништо не укажува дека се работи за терористички напад.

„ Во моментов нема докази дека возачот намерно влетал во толпата“, рече главниот детектив Антје Хејманс од полицискиот орган во областа Вјерсен.Вести

Собранието ја избра Добрила Кацарска за судија на Уставниот суд

Собранието на Република Северна Македонија попладнево на продолжение  на 20. седница со 61 глас „за“ ја избра Добрила Кацарска за судија на Уставниот суд. Претресот за предлогот Кацарска да биде избрана за  судија на Уставениот […]

ВМРО-ДПМНЕ: На денот од смртта на Гоце Делчев, Заев и СДСМ го негираат неговиот македонски идентитет - МИА
Вести

Протест сега, за да не биде предоцна – повик за достоинствен начин да се спротивставиме на пазарџиската и анационална политика на Заев

Почитувани, ВМРО-ДПМНЕ ги повикува сите граѓани, без разлика на етничката, верската или политичката припадност да земат учество во сенародниот и надпартиски протест за заштита на националните црвени линии кои се последниот бедем на македонскиот идентитет […]

Електронски креираните рецепти се достапни во сите аптека низ државата - МИА
Вести

ЕУ со намера да ги намали цените на лековите

Новата европска фармацевтска стратегија ќе овозможи намалување на цената на лековите и враќање на фармацевтското производство во Европа. Тоа го нагласи хрватскиот европратеник Томислав Сокол повикувајќи на заедничка европска набавка на лекови, јави Хина. Европратениците […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*