Австрија: Обвинение против офицер кој шпионирал за Русија


Австриското обвинителство покрена пред покраинскиот суд во Салцбург обвинение против 71-годишен пензиониран офицер на австриската војска поради шпионажа.

Австрискиот офицер е обвинет дека најмалку 25 години шпионирал за руската воена разузнавачка служба.

Полковникот во пензија е обвинет за кривично дело дејствување во корист на странска разузнавачка служба на штета на Австрија, како и издавање државни и воено-разузнавачки тајни.

Истрагата покажала дека во 1987 година е остварен првиот контакт на офицерот со руската служба ГРУ.

Тој, за време на своето дејствување, издавал тајни за оружените воени системи, задачи и структури за одбрана на земјата. За својата шпионска активност, според обвинението, добил, дури и по пензионирањето, повеќе стотина илјади евра, се наведува во обвинението.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]