Австралија ја менува банкнотата од пет долари со ликот на покојната кралица Елизабета

banknota-kralica-elizabeta
Facebook
Twitter
LinkedIn

Австралија ќе ја замени својата банкнота од пет австралиски долари на која е портрет на кралицата Елизабета Втора со нов дизајн што ќе ја одразува и почитува историјата на домородната култура на континентот, соопшти денеска Националната банка на земјата.
Одлуката уследи по консултациите со федералната влада, која ја поддржува промената, се вели во соопштението.

Додаваат дека од другата страна на банкнотата, како и досега, ќе има слика од парламентот.

Австралиските власти по смртта на Елизабета Втора соопштија дека ликот на кралот Чарлс Трети нема автоматски да го замени ликот на починатата британска кралица на банкнотата од пет долари и оти може да биде заменет со австралиски мотиви.

Банкнотата од пет австралиски долари е единствената банкнота во земјата што го носи ликот на кралицата.

На австралиските монети мора да стои ликот на британскиот монарх, а на новите монети ќе биде ликот на кралот Чарлс Трети.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Можеби ќе ве интересира: