Авганистан: Најмалку петмина загинати и 32 ранети во бомбашки напад во Газни


Во Авганистан приведени осуммина екстремисти во врска со нападите во Кабул - МИА

Газни, 18 мај 2020 () – Најмалку пет лица загинаа утрово, а 32 се повредени во експлозија на автомобил-бомба во источниот авганистански град Газни, соопштија локалните власти.

Целт на бомбашкиот напад била зградата на авганистанската разузнавачка служба, изјави портпаролот на гувернерот на провинцијата Газни.

Повеќето од убиените биле војници. Нападот е извршен во време на растечко насилство во Авганистан, и покрај договорот меѓу талибанците и САД за заминување на странските трупи од државата до средината на 2021 година.


Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според последните податоци, во светот до сега се регистрирани 11.284.105 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив умреле 530.918, а оздравеле 6.392.037 лица. Тирана- Во Албанија во последните 24 часа биле регистрирани 67 новозаразени лица, […]

Партиите не отстапуваат од средби со граѓаните, но ветуваат почитување на мерките - МИА
Вести

Предизборната кампања на средина, се вжештува реториката

– Предизборната кампања за предвремените парламентарни избори на 15 јули е на средина, а партиите ја вжештуваат дебатата за економијата, правната држава и корупцијата. Партиите своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на средби […]

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово - МИА
Вести

Засега нема препорака за затворање на границите со Србија и со Косово

Скопје, 4 јули 2020 () – Засега нема препорака од Комисијата за заразни болести ниту пак одлука за затворање на границите со Србија и со Косово, потврди вчера премиерот Оливер Спасовски и истакна дека во […]