Аргентина го легализираше абортусот 

Аргентина го легализираше абортусот и со тоа стана првата јужноамериканска земја што го стори тоа, пренесува „Ројтерс“.

Сенатот гласаше за закон со кој се легализира абортусот до 14. недела од бременоста, и со тоа донесе историска победа на растечкото движење за правата на жените во Аргентина.

На улиците на Буенос Аирес се одржуваат прослави по усвојувањето на законот.

За законот гласаа 38 сенатори, додека 29 беа против. Гласањето следуваше по маратонската дебата што започна во вторникот.

Со тоа Сенатот го собори традиционално силното влијание на католичката црква во Аргентина.

Предлог-законот беше усвоен претходно во горниот дом на парламентот и има поддршка од претседателот Алберт Фернандез.