Анкети: Ердоган најверојатно ќе се бори за нов мандат во вториот круг

Анкара, 14 јуни 2018 (МИА) – Најновите анкети на јавното мислење во Турција во пресрет на предвремените претседателски и парламентарни избори закажани за 24 јуни, укажуваат дека шефот на државата ќе биде избран во вториот круг.

Според резултатите од анкетите, поддршката на актуелниот турски претседтел Реџеп Тајип Ердоган, кој на изборите настапува како кандидат на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) со поддршка на уште пет партии, во моментов изнесува под 50 проценти.

Во анкетата на агенцијата „Гезиџи“, Ердоган ужива поддршка на 47,1 отсто од избирачите, во анкетата на СОБАР – 48,3, а во истражувањето на „Метропол“ 45,9 проценти.

Доколку ваквите резултати бидат потврдени на изборите на 24 јуни, Ердоган нема да има доволно гласови за да биде реизбран на функцијата и ќе мора во вториот изборен круг да се соочи, најверојатно, со кандидатот на опозициската Републиканска народна партија (ЦХП), Мухарем Инџе.

Според анкетите, Инџе има поддршка на меѓу 20,1 и 31,4 отсто од гласачите, со што е далеку пред третопласираната кандидатка Мерал Акшенер од Добрата партија (ИЈИ), за која би гласале меѓу 9,5 и 14,1 проценти од избирачите.

Сепак, за вториот круг сите анкети му даваат предност на Ердоган, кој би извојувал победа над Инџе.

Кога станува збор пак за парламентарните избори, се очекува АКП да освои меѓу 39,3 и 43,5 отсто од гласовите, пред ЦХП со меѓу 24,2 и 27,2 процнети и курдската Демократска партија на народите (ХДП) со меѓу 12,1 и 12,3 отсто.

На четвртото место е опозициската ИЈИ со поддршка меѓу 10,3 и 11,4 проценти, пред коалицискиот партнер на АКП, Партијата на националистичкото движење (МХП) со меѓу 4,7 и 9,2 отсто и исламистичката Партија на среќата (СП), која ужива поддршка на меѓу 2,2 и 4,4 проценти од избирачите. сп/17:19

Loading…

Вести

Зелените партии со најголеми изборни победи во Западна Европа викендов

Ви трите изборни циклуси кои се одржаа викендов во три западноевропски земји, најголеми победи однесоа Зелените партии: изборите во Баварија, парламентарните избори во Луксембург и локалните избори во Белгија. Демохристијанската ЦСУ, коалицискиот партнер на Ангела […]

Бизнис

Меѓународна конференција InnoDays – Иновации

Меѓународна конференција InnoDays – Иновации, контекст, соработка и капацитети во Балканско Медитеранската област ќе се одржи денеска во Скопје. Конференцијата е дел од проектот InoPlatform финансиран од Европската Унија и се имплементира во пет земји од Балканско-Медитеранската  област. Носител на проектот е Центарот за управување […]

Вести

Нови рочишта за „Тревник“ и „Т.Н.Т.“

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тревник“  и „Т.Н.Т“. Во случајот „Тревник“ обвинети се Драган Павловиќ – Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан за бесправна градба на три […]

Вести

Џонсон до Меј: Дојде време да им се спротивставиш на насилниците во ЕУ

Велика Британија треба да им се спротивстави на насилниците во ЕУ и да изврши притисок да се постигне договор за слободна трговија, порача поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон. На тој начин Џонсон дополнително […]

Балкан

Пo еден лекар дневно го напуша Косово

Лекарската комора на Косово, Синдикатот на здравство и косовските пратеници изразија загриженост поради фактот дека околу 90 лекари во последните три месеци го напиштиле Косово, како и поради тоа што таа појава добива се пошироки […]

Вести

Синодот на РПЦ заседава во Минск и бара одговор за Вселенската патријаршија

Синодот на Руската православна црква што ќе заседава денеска во Минск, одлучува за одговор кон Вселенската патријаршија. За првпат во историјата, Синодот на Руската православна црква денеска ќе заседава во главниот град на Белорусија, Минск […]

Интересно

Во својата прва улога Бред Пит глумеше син на Милена Дравиќ

Својата прва улога во професионалната кариера Бред Пит ја оствари во црногорскиот филм „Темната страна на сонцето”, во кој глумеше заедно со Милена Дравиќ. Српската глумица почина викендов на 79-годишна возраст и зад неа остави […]

Бизнис

Њујорк: Шише вино продадено за рекордни 558.000 долари

Шише вино „Romanee-Conti“ од 1945 година е продадено на аукција на Сотбис во Њујорк за рекордни 558.000 долари, што претставува нов светски рекорд. Крајната цена е 17 пати повисока од  првичната понуда од 32.000 долари, […]

Интересно

Дали Гаврило Принцип и денес би пукал?

Дојче Веле – Бон 14 октомври 2018 Генезата на Големата војна најмногу зборува за несовршенството на човековата природа. Чудовишната војна се роди од апсурдна низа настани, од победа на ирационалноста над разумот. Дали младиот Србин […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*