Анкета: Сè повеќе Британци подготвуваат залихи од храна и лекови поради Брегзит


Сè поголем е бројот на Британци кои поради Брегзит подготвуваат  залихи на храна и лекови, покажува новото истражување, спроведено помеѓу 5 и 9 септември.

Според податоци за агенцијата Кантор, специјализирана за анкети, девет отсто  од жителите на Велика Британија веќе се снабдиле со најнеопходни прехранбени продукти пред 31 октомври, датум за напуштање на државата на ЕУ. Тоа се три проценти повеќе од податоците за август.

Подеталниот преглед на истражувањето покажува дека најголем процент на оние кои се снабдуваат со храна се поддржувачи на Либерално-демократската партија, која е единствената партија со јасен став да остане во ЕУ.

Покрај тоа, возрасната група од 25-34 години е најмногу загрижена за овој проблем, каде преовладуваат мажи.

Во  говорот пред Конгресот на британските синдикати, лидерот на лабуристите Џереми Корбин предупреди дека Брегзит без договор ќе доведе до загуба на работни места, зголемување на цените на храната и недостиг на лекови. 


Вести

На ТОАРИЛУЦ почина една од повредените во експлозијата во Романовце

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која беше една од повредените во експлозијата на плинска боца што се случи пред три дена во […]

Вести

Италија: Шест деца позитивни на новиот коронавирус

Шест деца се позитивни на новиот коронавирус, изјавија неименувани извори за италијански медиуми. Повеќето случаи доаѓаат од „жариште“ во округот Лоди, кое е во карантин поради епидемија во северна Италија. Најмладата е четиригодишно девојче од […]

Балкан

Сериозни инциденти на Лезбос и Хиос – над 60 повредени

На грчките острови Лезбос и Хиос и денеска продолжија протестите на локалното население против изградбата на затворените центри и повторно кулминираа со судири меѓу граѓаните и полицијата, во кои, според локалните медиуми, повредено е вкупно […]