Анкета: Германците поддржуваат намалување на бројот на американски војници„Газета Правна“: САД ја префрлаат војската од Германија во Полска - МИА

Берлин, 4 август () – Луѓето во Германија во голема мерка одобруваат повлекување на 12.000 американски војници од земјата, според студијата цитирана од ДПА.

Според анкетата спроведена за ДПА од социолошкиот Институт „Југав“, околу 47 проценти од анкетираните поддржуваат намалување на бројот на американски трупи во Германија од 36.000 на 12.000.

Четвртина од испитаниците веруваат дека САД треба целосно да ги повлечат трупите.

Само 28 проценти од анкетираните велат дека одобруваат одржување на сегашниот број американски трупи, а четири проценти би поддржале зголемување на бројот.

Пет од шесте парламентарни партии на Германија го отфрлаат повлекувањето на американските трупи. Само Левицата ја поддржува оваа идеја, но исто така инсистира на целосно повлекување на американските трупи. Сликата е различна кај гласачите. Само приврзаниците на конзервативниот блок на канцеларката Ангела Меркел остро се спротивставуваат на намалувањето на бројот на американски трупи.


Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија - МИА
Бизнис и економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

– Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април и трае до крајот на овој месец, побарале да […]

Вести

Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

– Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од Скопје на возраст од 79 години. Регистрирани се 94 оздравени […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*