Ангела Меркел утре ќе се обрати пред Европскиот Парламент


Ангела Меркел утре ќе се обрати пред Европскиот Парламент - МИА

Брисел, 7 јули 2020 () – Германската канцеларка Ангела Меркел утре ќе го посети Европскиот Парламент по повод почетокот на германското претседателство со ЕУ, по што ќе одржи дебата со европратениците, јави дописничката на од Брисел.Канцеларката ќе ги презентира приоритетите на претседателството на нејзината земја со ЕУ, кое доаѓа токму во екот на длабока економска криза, а се очекува таа да го нагласи Западниот Балкан како една од најважните теми за Германија во текот на шестмесечното претседавање со Унијата.

Меркел физички ќе го посети Европскиот Парламент, но ограничено ќе биде присуството за медиумите поради коронавирусот, тие ќе можат да ја следат дебатата преку интернет.


Бизнис и економија

Задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, останува можноста жените да се пензионираат со навршени 62 години

– Измените на Законот за работни односи со кои се предвидува задолжително пензионирање на 64-годишна возраст, поднесени од група пратеници, влегоа во собраниска процедура и го поминаа првото читање. Исклучоци во јавниот сектор ќе има […]

Вести

Продолжуваат разговорите со Бугарија, македонскиот јазик и идентитет се црвените линии

– Разговорите за надминување на несогласувањата со Бугарија продолжуваат деновиве на ниво на работни групи, предводени од министрите за надворешни работи на двете земји, а македонскиот јазик и македонскиот идентитет се црвените линии во преговорите […]

Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*