Американскиот потпретседател негативен на Ковид-19


Тестовите на американскиот потпретседател Мајк Пенс и неговата сопруга Карен Пенс, соопшти портпаролката на потпретседсателот на САД Кејти Милер.

– Задоволство ми е што можам да кажам дека резултатите од тестот Ковид-19 се негативни и за потпретседателот и за втората дама Карен Пенс, рече Милер.

Пенс ги координира напорите на Белата куќа за борба против коронавирусот. Тој се согласи да го направиа тестот откако вирусот беше потврден кај еден од соработниците на администрацијата во Пенс, кој според Белата куќа, одреден период веќе не комуницирал директно со Пенс.

Претходно, претседателот на САД Доналд Трамп се тестираше за Ковид-19, со исто така негативен тест.


Вести

Објавени конкурсите за ученички стипендии, воведени нови категории за техничките струки

– Министерството за образование и наука (МОН) информира дека од вчера започна аплицирањето за стекнување на правото на ученичка стипендија во учебната 2020/2021 година. Конкурсите се објавени на интернет страницата на МОН, а крајниот рок […]

Вести

Загадувањето во Скопје над дозволеното, вечерните и ноќните часови најкритични

– Ноќните часови за жителите на Скопје се ризични за излегување надвор поради загадениот воздух кој го регистрираат мерните станици на Министерството за животна средина. Но, над дозволеното се и среднодневните концетрации на ПМ 10 […]

Бизнис и економија

Нов протест на оштетените од Еуростандард банка

Оштетените од пропаѓањето на Еуростандард банка најавуваат дека ќе одржат втор протестен собир пред зградата, како што наведуваат, „на еден од главните виновници за ситуацијата во која се наоѓаат, а тоа е Народната Банка“. Протестот […]